Většina obyvatel ČR hodnotí životní úroveň domácnosti jako dobrou


Nadpoloviční většina obyvatel České republiky hodnotí současnou životní úroveň své domácnosti jako dobrou, což je zcela stejný výsledek jako v minulém roce. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM z konce září. Jako špatnou hodnotí svou životní úroveň 42 procent lidí.

zdroj: Archiv

Sedm procent z nich vidí úroveň své domácnosti jako velmi špatnou, více než třetina pak jako spíše špatnou. Velmi dobrou úroveň mají čtyři procenta domácností, spíše dobrou 54 procent lidí.

Podle agentury údaje za loňský a letošní rok ukazují na období stability. Dlouhodobé průzkumy v této otázce ukazují dvě období, kdy se zvyšoval podíl příznivých hodnocení životní úrovně domácností. "Nejprve šlo o období do roku 1997, který přinesl naopak výrazný propad pozitivních hodnocení životní úrovně. Poté následovalo období poměrné stability. Rok 2007 znamenal opět výrazný růst subjektivně vnímané životní úrovně. V následujících letech jsme pak zaznamenali opět pozvolné snižování podílu příznivých hodnocení životní úrovně. Údaje za loňský a letošní rok ukazují na další období stability," uvádí průzkum. 

Vzdělání přináší pozitivní hodnocení

Hodnocení životní úrovně je výrazně ovlivněno vzděláním, s vyšším dosaženým vzděláním se zvyšuje také podíl pozitivních hodnocení životní úrovně. Jistý propad míry příznivého hodnocení životní úrovně domácnosti ve srovnání s rokem 2007 byl však podle průzkumu zaznamenán vyrovnaně ve všech vzdělanostních skupinách. 

Stejně výrazný je vliv sociálního postavení - studenti, živnostníci a podnikatelé častěji než ostatní považují životní úroveň své domácnosti za dobrou. 

Autoři průzkumu subjektivně vnímanou finanční situaci domácností ilustrují také na nákupu dražších věcí do domácnosti. Z něho vyplývá, že většina lidí by se na věc do domácnosti v hodnotě nad 50.000 korun snažila našetřit nebo si vzala půjčku, než aby ji přímo zaplatila ze svých úspor.

reklama

čtete dále

 • Schwarzenberg odstartoval kampaň, chce navázat na Havla a vrátit ČR respekt

  Schwarzenberg odstartoval kampaň, chce navázat na Havla a vrátit ČR respekt

  19.10.2012 15:01 – Domácí 0

  Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg by se chtěl v prezidentském úřadu zasadit o to, aby si ČR zachovala svobodu a otevřenost a získala zpět respekt v Evropské unii i ve světě, jaký měla začátkem 90. let. Schwarzenberg to řekl při dnešním zahájení své kampaně před přímou volbou prezidenta. Jako hlava státu by prý chtěl navázat na bývalého prezidenta Václava Havla, u něhož kdysi pracoval jako kancléř. více

 • Nezapomeňte: Dnes od 14 hodin probíhá důležité druhé kolo senátních voleb

  Nezapomeňte: Dnes od 14 hodin probíhá důležité druhé kolo senátních voleb

  19.10.2012 14:38 – Domácí 0

  Česku začalo finále senátních voleb. Lidé v něm potvrdí, že levice bude mít v horní komoře parlamentu nadále přinejmenším nadpoloviční většinu. Rozhodli o tom už minulý víkend v úvodním volebním kole. Stejně jako o tom, že ODS bude mít historicky nejnižší počet senátorů. Finále tak určí mimo jiné to, jak bude levice početná a zda Praha bude mít poprvé levicového senátora. více

 • Tvrdá bitva o přežití Nečase se prý strhne ještě před kongresem

  Tvrdá bitva o přežití Nečase se prý strhne ještě před kongresem

  19.10.2012 13:54 – Domácí 0

  Jak již před časem informovaly ParlamentníListy.cz, premiér a předseda Petr Nečas si prý přeje, aby hlasování o daňovém balíčku, se kterým vláda spojila otázku důvěry, proběhlo až po Kongresu ODS. Proti tomu je poslanec Petr Tluchoř, který odmítá zvyšování daní. Dále i například poslanec Ivan Fuksa. více

 • V Moravskoslezském kraji je opět v ovzduší spousta prachu

  V Moravskoslezském kraji je opět v ovzduší spousta prachu

  19.10.2012 12:23 – Domácí 0

  Na několika místech Moravskoslezského kraje jsou dnes opět zhoršené rozptylové podmínky. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly ráno nadlimitní především na Karvinsku a v Ostravě, kde množství polétavého prachu překročilo imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). více