Ve sněmovně znějí před hlasováním o nedůvěře ostrá slova
26. 4. 2011 – 16:32 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Ostrou kritikou současné koaliční vlády i její obhajobou začala mimořádná schůze sněmovny, na které se má na popud opoziční ČSSD hlasovat o vyjádření nedůvěry vládě.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka před poslanci uvedl, že vláda neprosadila za devět měsíců svého fungování nic, co by se dalo s čistým svědomím označit za pozitivní změnu. Premiér Petr Nečas (ODS) naopak vládu i její reformy hájil.
"Reformy, dámy a pánové, mají svůj smysl, reformy přinášejí výsledky, reforem se nesmíme bát," zdůrazňoval Nečas. "Nebudou-li reformy, tato vláda nemá smysl," prohlásil. Připustil, že ve vládě existuje vnitřní napětí, ale všichni její členové se podle něj chovají profesionálně, a napětí tak není na činnosti vlády znát.
Vláda prohloubí sociální propast
V úvodu se jako první chopil slova šéf ČSSD. "Jediným výsledkem (Nečasovy vlády) zůstává narůstající veřejný dluh, jediným výsledkem je postupná izolace naší země v rámci EU a pád politické kultury v naší zemi na samé myslitelné dno," tvrdil Sobotka.
Také kritizoval chování vlády, která prý nediskutuje s opozicí, odbory ani veřejností o plánovaných reformách. Podle něho však reformy, které nebudou lidmi vnímány jako spravedlivé, nepřežijí déle než jedno volební období.
"Vláda přenáší veškeré náklady na středně a nízkopříjmové skupiny místo toho, aby vláda zdanila firmy a nejbohatší. Ve svém důsledku reformy prohloubí zadlužení země a zvýší sociální propast," uvedl Sobotka. Zdůraznil, že po úspěšném svržení vlády by měly následovat předčasné volby. "Jenom nové volby mohou zastavit proces privatizace politiky, mohou nastartovat obrat k lepší politické kultuře," dodal.
Jak se očistí Bárta?
Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek Sobotkovi vytkl, že jako někdejší šéf financí odpustil daň 25 milionů korun "hoteliérovi" a hájil premiéra Stanislava Grosse, který pracoval už jen na svém zbohatnutí. Kalousek zdůraznil, že Nečas takové věci nedělá a hnusí se mu. "O tom, zda má vláda legitimitu, nerozhoduje Českomoravská konfederace politických svazů ani předseda ČSSD Sobotka, ale většina ve sněmovně," podotkl.
Sobotkův zástupce Lubomír Zaorálek se pustil do Věcí veřejných. Tázal se, jak se očistí neformální lídr VV a exministr dopravy Vít Bárta, který dával vlastním poslancům obálky s penězi a ještě jako šéf ABL plánoval získat skrze politiku ekonomickou moc. "Takoví chudáci snad ještě poslanci nejsou, aby museli dostávat obálky," podotkl Zaorálek.
Poslanci VV se scházejí v Bártově bytě, prý zřejmě aby věděli, co si mají myslet. Michal Babák, o kterém se hovoří v souvislosti s šestimilionovým darem pro VV, zase možná pere špinavé peníze. Předseda VV nemůže bojovat s korupcí, protože podle Zaorálka neví, co úplatkářství je, když neřeší problémy ve vlastní straně, pokud vůbec stojí v jejím čele. "Jediné možné očištění, to jsou předčasné volby," dodal Zaorálek.
Peake: Spojování s ABL nás uráží
Předsedkyně poslanců VV Karolína Peake se proti "neustálému propojování VV s ABL" ohradila; jde prý o urážku.
Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se vláda stará jen sama o sebe a i její vicepremiér John přiznal, že nemá důvěru veřejnosti. Pokud kabinet nepadne, klesne důvěra i v další ústavní instituce, dodal Filip.
Ansámbl diletantů
Podle bývalého šéfa ČSSD Jiřího Paroubka je kabinet ´ansámblem diletantů´, který skončí v troskách. "Premiér vévodí ansámblu diletantů, nemá schopnost vést. Je otázka, kam až nechá klesnout vážnost premiérské funkce. Karel Schwarzenberg usíná už i vestoje. John zcela rozvrátil Pecinou zklidněný resort a jako cenu útěchy dostává post vicepremiéra pro boj s korupcí," řekl Paroubek. Bártu prý nelze očistit, ani "kdyby se koupal v bazénu sava". Paroubek opět kritizoval i jmenování Kubiceho ministrem vnitra.
Zasedání podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s vládní krizí. Koaliční strany ODS, TOP 09 a VV ale hlubokou roztržku urovnaly minulý týden a vládu podpoří. Kabinet tedy bude podle všeho vládnout dát. O vyslovení nedůvěry vládě poslanci hlasovali už v prosinci kvůli aféře kolem někdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Opozice neuspěla.