Stát bude víc hlídat dovoz metylalkoholu, uvedl Nečas


Stát bude kontrolovat dovoz metylalkoholu, je to jedno z dlouhodobých opatření pro větší bezpečnost trhu s alkoholem, o nichž dnes premiér Petr Nečas jednal se zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin, Potravinářské komory a Asociace hotelů a restaurací.

zdroj: Mediafax

Předseda vlády na tiskové konferenci naznačil, že v úvahu přichází i zavedení daně na metylalkohol. Spotřební daň se dosud metylalkoholu netýká. Sloučenina se v Česku nevyrábí a v mnoha produktech ji lze nahradit. 

 

Podle předsedy vlády je třeba dovoz metylalkoholu především zkomplikovat, úvahy se v tomto směru mohou dotknout i daně, jednání jsou zatím ale pouze pracovní, uvedl. "Metylalkohol je výrazně levnější i výrobními cenami a potom i se spotřební daní, než je etylalkohol," popsal Nečas důvody těchto úvah. Připomenul, že v průmyslu je metanol nahraditelný etanolem a že jeho dovoz v posledních letech prudce narostl. 

Díky policii

Premiér poděkoval policii, že našla zdroj otrav metylalkoholem, který stojí za smrtí 26 lidí a hospitalizací dalších desítek. 

Policisté v souvislosti s metanolovou kauzou obvinili dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Úmyslně namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu. Pracovali ve společnostech, které používají metylalkohol při výrobě směsí do ostřikovačů v automobilech. Muži chemikálii koupili legálně od české firmy, následně ji ale zneužili. Na přelomu srpna a září prý z části vyrobili tuny nebezpečné směsi, zbytek použili v souladu se zákonem. Látku předali v barelech distributorovi lihovin. Ten ji namíchal do alkoholu a předal dál. 

Větší dozor nad dovozem metylalkoholu tak podle Nečase zajistí větší bezpečnost trhu s alkoholem. Podrobnosti tohoto i dalších opatření má připravit pracovní skupina, v níž budou zasedat zástupci ministerstva zdravotnictví, zemědělství a ministerstva financí. 

Metanol se používá jako rozpouštědlo

Metanol se v chemickém průmyslu používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada do pohonných látek. Dovoz metanolu v posledních letech roste a ve srovnání s rokem 1999 se hodnota jeho importu do Česka zhruba ztrojnásobila. 

Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, tak loni hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun. Dovoz metanolu do Česka roste nepřetržitě třetím rokem. Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa. Dovoz etanolu, destilátů a likérů se ročně pohybuje kolem dvou miliard korun. 

Spotřební daň u lihovin vzrostla od roku 1997 ze 195 korun za litr čistého lihu na 285 korun za litr, což zvýšilo motivaci k výrobě pančovaného alkoholu. 

reklama

čtete dále

 • Koruna nepatrně oslabila vůči euro, zpevnila k dolaru

  Koruna nepatrně oslabila vůči euro, zpevnila k dolaru

  25.9.2012 17:39 – Aktuality 0

  Česká měna dnes nepatrně oslabila vůči euru, k dolaru naopak zpevnila. Kolem 17:00 k euru proti pondělku ztratila dva haléře na 24,92 Kč/EUR. Vůči dolaru se obchodovala na 19,22 Kč/USD, byla tak o šest haléřů silnější. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.  více

 • Metro na trase A už jezdí. Mladý muž střet s metrem přežil

  Metro na trase A už jezdí. Mladý muž střet s metrem přežil

  25.9.2012 17:19 – Aktuality 0

  AKTUALIZOVÁNO. Ve stanici metra Náměstí Míru krátce po 15:30 spadl do kolejiště mladý muž. Střet s metrem přežil, skončil v péči záchranářů. více

 • Pitva potvrdila 26. oběť otravy v Ostravě

  Pitva potvrdila 26. oběť otravy v Ostravě

  25.9.2012 16:58 – Aktuality 0

  Metylalkohol má v ČR už 26 obětí. Pitva dnes odpoledne potvrdila otravu u šedesátiletého muže, který zemřel v ostravském bytě. Nejvíce lidí zemřelo v Moravskoslezském kraji, kde je obětí 16. Dnes o tom informovala mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Ta veřejnost varuje před Hruškovou vodkou v neokolkovaných lahvích. Mohla by být jedovatá.  více

 • Pražští radní odvolali šéfku Pražské informační služby

  Pražští radní odvolali šéfku Pražské informační služby

  25.9.2012 16:33 – Aktuality 0

  AKTUALIZOVÁNO. Pražští radní dnes odvolali šéfku Pražské informační služby (PIS) Lucii Ramnebornovou. Důvodem jsou výsledky nedávné kontroly v PIS, řekl radní Václav Novotný (TOP 09), který odvolání ředitelky navrhl. Ramnebornová za rozhodnutím vidí osobní mstu a šikanu ze strany Novotného. U soudu v minulých dnech napadla výběrového řízení na post šéfa PIS, které město v létě vyhlásilo. Soud předběžným opatřením zakázal jmenovat do funkce nového ředitele.  více