Stát bude víc hlídat dovoz metylalkoholu, uvedl Nečas


Stát bude kontrolovat dovoz metylalkoholu, je to jedno z dlouhodobých opatření pro větší bezpečnost trhu s alkoholem, o nichž dnes premiér Petr Nečas jednal se zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin, Potravinářské komory a Asociace hotelů a restaurací.

zdroj: Mediafax

Předseda vlády na tiskové konferenci naznačil, že v úvahu přichází i zavedení daně na metylalkohol. Spotřební daň se dosud metylalkoholu netýká. Sloučenina se v Česku nevyrábí a v mnoha produktech ji lze nahradit. 

 

Podle předsedy vlády je třeba dovoz metylalkoholu především zkomplikovat, úvahy se v tomto směru mohou dotknout i daně, jednání jsou zatím ale pouze pracovní, uvedl. "Metylalkohol je výrazně levnější i výrobními cenami a potom i se spotřební daní, než je etylalkohol," popsal Nečas důvody těchto úvah. Připomenul, že v průmyslu je metanol nahraditelný etanolem a že jeho dovoz v posledních letech prudce narostl. 

Díky policii

Premiér poděkoval policii, že našla zdroj otrav metylalkoholem, který stojí za smrtí 26 lidí a hospitalizací dalších desítek. 

Policisté v souvislosti s metanolovou kauzou obvinili dva lidi z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Úmyslně namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu. Pracovali ve společnostech, které používají metylalkohol při výrobě směsí do ostřikovačů v automobilech. Muži chemikálii koupili legálně od české firmy, následně ji ale zneužili. Na přelomu srpna a září prý z části vyrobili tuny nebezpečné směsi, zbytek použili v souladu se zákonem. Látku předali v barelech distributorovi lihovin. Ten ji namíchal do alkoholu a předal dál. 

Větší dozor nad dovozem metylalkoholu tak podle Nečase zajistí větší bezpečnost trhu s alkoholem. Podrobnosti tohoto i dalších opatření má připravit pracovní skupina, v níž budou zasedat zástupci ministerstva zdravotnictví, zemědělství a ministerstva financí. 

Metanol se používá jako rozpouštědlo

Metanol se v chemickém průmyslu používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada do pohonných látek. Dovoz metanolu v posledních letech roste a ve srovnání s rokem 1999 se hodnota jeho importu do Česka zhruba ztrojnásobila. 

Zatímco v roce 1999 byl do Česka dovezen metanol za 210 milionů korun, tak loni hodnota jeho importu činila 631 milionů korun a za prvních sedm měsíců letošního roku 406 milionů korun. Dovoz metanolu do Česka roste nepřetržitě třetím rokem. Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa. Dovoz etanolu, destilátů a likérů se ročně pohybuje kolem dvou miliard korun. 

Spotřební daň u lihovin vzrostla od roku 1997 ze 195 korun za litr čistého lihu na 285 korun za litr, což zvýšilo motivaci k výrobě pančovaného alkoholu. 

reklama

čtete dále

 • Metro na trase A už jezdí. Mladý muž střet s metrem přežil

  Metro na trase A už jezdí. Mladý muž střet s metrem přežil

  25.9.2012 17:19 – Domácí 0

  AKTUALIZOVÁNO. Ve stanici metra Náměstí Míru krátce po 15:30 spadl do kolejiště mladý muž. Střet s metrem přežil, skončil v péči záchranářů. více

 • Pitva potvrdila 26. oběť otravy v Ostravě

  Pitva potvrdila 26. oběť otravy v Ostravě

  25.9.2012 16:58 – Domácí 0

  Metylalkohol má v ČR už 26 obětí. Pitva dnes odpoledne potvrdila otravu u šedesátiletého muže, který zemřel v ostravském bytě. Nejvíce lidí zemřelo v Moravskoslezském kraji, kde je obětí 16. Dnes o tom informovala mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Ta veřejnost varuje před Hruškovou vodkou v neokolkovaných lahvích. Mohla by být jedovatá.  více

 • Pražští radní odvolali šéfku Pražské informační služby

  Pražští radní odvolali šéfku Pražské informační služby

  25.9.2012 16:33 – Domácí 0

  AKTUALIZOVÁNO. Pražští radní dnes odvolali šéfku Pražské informační služby (PIS) Lucii Ramnebornovou. Důvodem jsou výsledky nedávné kontroly v PIS, řekl radní Václav Novotný (TOP 09), který odvolání ředitelky navrhl. Ramnebornová za rozhodnutím vidí osobní mstu a šikanu ze strany Novotného. U soudu v minulých dnech napadla výběrového řízení na post šéfa PIS, které město v létě vyhlásilo. Soud předběžným opatřením zakázal jmenovat do funkce nového ředitele.  více

 • Majitelé budou mít 60 dní k zjištění kvality alkoholu

  Majitelé budou mít 60 dní k zjištění kvality alkoholu

  25.9.2012 16:11 – Domácí 0

  Zřejmě 60 dní dostanou restaurace a obchody na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak jej budou muset zničit. Taková je úvaha ministerstva zdravotnictví, kterou ministr Leoš Heger (TOP 09) ve středu předloží vládě mezi opatřeními, jak zmírnit nyní platící úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu. více