Pražští radní odvolali šéfku Pražské informační služby


AKTUALIZOVÁNO. Pražští radní dnes odvolali šéfku Pražské informační služby (PIS) Lucii Ramnebornovou. Důvodem jsou výsledky nedávné kontroly v PIS, řekl radní Václav Novotný (TOP 09), který odvolání ředitelky navrhl. Ramnebornová za rozhodnutím vidí osobní mstu a šikanu ze strany Novotného. U soudu v minulých dnech napadla výběrového řízení na post šéfa PIS, které město v létě vyhlásilo. Soud předběžným opatřením zakázal jmenovat do funkce nového ředitele. 

Lucie Ramnebornová, zdroj: Mediafax

Ramnebornová by měla podle rozhodnutí rady skončit ke 30. září, od 1. října bude řízením organizace pověřena Jaroslava Nováková, která je v PIS ředitelkou pro turistický ruch. 

Výsledky kontroly v PIS ukazují podle Novotného na pochybení v oblasti hospodaření, účetnictví a veřejných zakázek. "Kontrola ukázala na opakované problémy se zadáváním veřejných zakázek, přičemž jedna z těchto zakázek se týkala pronájmu památek," řekl novinářům. PIS památky pronajala bezpečnostní agentuře ABL FM Services, dříve spoluvlastněné nepravomocně odsouzeným poslancem Věcí veřejných Vítem Bártou. Výsledky podle Novotného neumožňují, aby ředitelka dále zůstávala ve funkci. 

Netransparentní výběrové řízení

Ramnebornová bude rozhodnutí rady respektovat, ale své odvolání dává do souvislosti s tím, že napadla u soudu konkurz na svůj post, který město před časem vyhlásilo. Na radního Novotného také podala žalobu. Novinářům řekla, že se u soudu domáhá ochrany proti dlouhodobé šikaně ze strany Novotného a žádá jeho veřejnou omluvu. Tvrdí, že na ni radní útočil, vydíral ji, mediálně ji poškozoval a snažil se znehodnotit její práci. 

Ramnebornová se do nedávného konkurzu na šéfa PIS nepřihlásila, podle ní byl diskriminační. "Zadavatel například stanovil zcela účelovou podmínku minimální pětileté praxe v cestovním ruchu. Odpovědným osobám přitom musí být známo, že žalobkyně (Ramnebornová) v době uzávěrky přihlášek do výběrového řízení bude mít praxi pouze čtyři a půl roku," uvedla v prohlášení Ramnebornová. Novotný, který v minulosti 18 let PIS řídil, s odvolanou ředitelkou nesouhlasí. 

Výběrová komise do čela PIS doporučila někdejší šéfku vídeňské odbočky agentury CzechTourism Noru Dolanskou. Novotný řekl, že město bude muset nyní s jejím jmenováním počkat, proti rozhodnutí soudu se ale odvolá. 

Ramnebornová do PIS nastoupila v roce 2008, za jejího působení tato příspěvková organizace pronajala sedm známých památek společnosti ABL. Mezi nimi byla například Prašná brána, Petřínská rozhledna nebo Staroměstská radnice. Podle některých kritiků bylo výběrové řízení netransparentní. Firma za pronájem městu platila přes 55 milionů korun ročně bez DPH. 

Novotný už v lednu donutil Ramnebornovou, aby smlouvu z ABL vypověděla. Ředitelka s tím ale nesouhlasila. Nyní běží roční výpovědní lhůta. Od února 2013 pak správu památek převezme Muzeum hlavního města Prahy, PIS by se měla více zaměřovat na cestovní ruch. 

Osobnosti v článku

reklama

čtete dále

 • Majitelé budou mít 60 dní k zjištění kvality alkoholu

  Majitelé budou mít 60 dní k zjištění kvality alkoholu

  25.9.2012 16:11 – Domácí 0

  Zřejmě 60 dní dostanou restaurace a obchody na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak jej budou muset zničit. Taková je úvaha ministerstva zdravotnictví, kterou ministr Leoš Heger (TOP 09) ve středu předloží vládě mezi opatřeními, jak zmírnit nyní platící úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu. více

 • V Praze se srazily vlaky, v Brně vykolejila souprava. Škoda činí dva miliony

  V Praze se srazily vlaky, v Brně vykolejila souprava. Škoda činí dva miliony

  25.9.2012 15:21 – Domácí 0

  AKTUALIZOVÁNO. Srážku dvou vlaků v Praze a vykolejení soupravy v Brně řešila dnes dopoledne Drážní inspekce (DI). Nehody se naštěstí obešly bez úmrtí, dva lidé se ale zranili a celková škoda činí asi dva miliony korun, oznámil mluvčí DI Martin Drápal. Příčinou obou nehod bylo s největší pravděpodobností lidské selhání.  více

 • Drsná rvačka fanoušků Slavie a Sparty v metru! Policie hledá svědky

  Drsná rvačka fanoušků Slavie a Sparty v metru! Policie hledá svědky

  25.9.2012 14:25 – Domácí 0

  Po skončení nedělního fotbalového zápasu mezi Duklou a Slavií se v Praze ve stanici metra Staroměstská strhla bitkafotbalových fanoušků. Více než deset mužů napadlo dva příznivce soupeře. Policie po útočnících pátrá a hledá i svědky incidentu.  více

 • Metylalkohol dovezený do Opavy byl vyroben v zahraničí

  Metylalkohol dovezený do Opavy byl vyroben v zahraničí

  25.9.2012 14:02 – Domácí 0

  Metylalkohol, který policie a celníci zajistili koncem minulého týdne v opavských skladech firmy FROS ZPS, byl vyroben v zahraničí, řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková. Muži, které policie obvinila kvůli výrobě a distribuci jedovatého alkoholu z obecného ohrožení, látku legálně koupili od české firmy, která ji dovezla. Místo ve směsi do ostřikovačů do aut ale část metanolu končila u konzumentů lihovin.  více