Odboráři s bábovkami a harmonikou čekali na ministra Hegera. Marně


AKTUALIZOVÁNO. Přes tři hodiny nechal dnes v hale ministerstva zdravotnictví ministr Leoš Heger (TOP 09) čekat postižené, odboráře a pacienty, kteří chtěli dosáhnout toho, aby je přijal. Chtěli si s ním promluvit mimo jiné o navrhovaných dobách dojezdu k lékaři a stěžovali si, že s nimi ministr nejedná. Nakonec mezi ně přišel a slíbil, že se s nimi setká. Termín schůzky oznámí ve čtvrtek, měla by být do týdne.

zdroj: Mediafax

"Věci řešíme, nemůžeme dělat zázraky. Jestli budete tvrdit, že naše vyhlášky jsou špatné, protože by je mohl někdo zneužít, tak to nejsou věci, které je možno akceptovat," řekl ministr během více než hodinové emotivní diskuse. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása ho dokonce v jednu chvíli vyzval, aby odstoupil.

"Uznávám, že nařízení vlády se ukázalo být daleko obtížnější, než jsme si mysleli. Tahle země si těžko může dovolit víc a systém je nutno racionalizovat. Je to však první pokus, který chce říci, jak zabezpečit určitá práva pacientů, která jsou nepodkročitelná. Uznávám, že to děláme metodou zkoušky a omylu, ale nikdo to tady zatím nezkusil," řekl Heger.

Zástupci rady postižených, zdravotnických odborů a svazu pacientů obsadili odpoledne vstupní halu ministerstva. Plánovali v ní zůstat do té doby, než je ministr přijme. S sebou si vzali koláče, bábovky a nápoje. Vyhrávali na harmoniku, zpívali a skandovali: Pane ministře, mluvte s námi. "My čekáme, že nás ministr přijme. Když přijde někdo na návštěvu, tak je slušnost ho přivítat," řekl novinářům Krása. Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková označila dnešní akci za "zoufalý čin zoufalých lidí, se kterými nikdo nejedná".

Odbory demonstrovaly už na konci března

Rada postižených, zdravotnické odbory a svaz pacientů demonstrovaly před ministerstvem naposledy koncem března. Protestovaly proti stanovení doby dojezdu k lékařům a čekacím lhůtám na vyšetření a operace. Napsaly tehdy ministrovi dopis a žádaly jednání. Za Hegera, který byl pracovně v USA, list převzal jeho náměstek. Zástupci trojice organizací tvrdí, že ani po "řadě telefonátů" s ministrovým sekretariátem se schůzku nepodařilo domluvit.

Podle Sršně už termín jednání padl, mělo by se konat 30. května. "Schůzka s panem Krásou a zástupci zdravotnických odborů, o niž společně požádali, se uskuteční na platformě takzvané malé tripartity a účastníci o ní byli informováni," uvedl Sršeň ještě před Hegerovým příchodem.

Podle rady postižených, odborů a svazu pacientů by navrhované doby dojezdu k lékaři a čekací lhůty na vyšetření a operace omezily dostupnost péče a mohla by se rušit zdravotnická zařízení. Nelíbí se jim ani chystané stanovení počtu lékařů na jednotlivých pracovištích.

Třeba k praktickému lékaři, zubaři či do lékárny by se měl pacient podle návrhu dostat do 45 minut jízdy. Na náhradu kyčelního kloubu by se nemělo čekat déle než 35 týdnů - tedy osm měsíců. Na operaci šedého zákalu by měl člověk jít nejpozději do 12 týdnů - do necelých tří měsíců. Léčba roztroušené sklerózy by měla začít do čtyř týdnů od potvrzení diagnózy. Podle ministerstva jsou to maximální časy a lhůty pro péči, kterou uhradí pojišťovny. Chystané nařízení má lidem zaručit, do kdy nejpozději musí ošetření dostat a jak daleko za ním nanejvýš pojedou. Své nároky budou také moci vymáhat.

reklama

čtete dále

 • Stokilový kontejner na odpadky zavalil dvě děti. Jsou v péči lékařů

  Stokilový kontejner na odpadky zavalil dvě děti. Jsou v péči lékařů

  25.4.2012 19:44 – Domácí 0

  BLESKOVÁ ZPRÁVA. Dvě děti zavalil dnes odpoledne téměř stokilový kontejner na odpadky v Nejdku. Podařilo se je vyprostit ještě do příjezdu záchranářů, obě utrpěly poranění na různých částech těla. více

 • Čeští senátoři podepsali smlouvu o připojení Chorvatska k EU

  Čeští senátoři podepsali smlouvu o připojení Chorvatska k EU

  25.4.2012 19:30 – Domácí 0

  Senát podle očekávání hladce schválil smlouvu o připojení Chorvatska k Evropské unii. K úplné parlamentní ratifikaci chybí ještě souhlas sněmovny, která smlouvu podpořila zatím jen v prvním čtení v polovině března. Pro schválení je nutný souhlas ústavní třípětinové většiny zákonodárců; v Senátu se pro aktuální rozšíření unie vyslovilo všech 59 přítomných členů horní komory. více

 • Budoucí nejvyšší mrakodrap v ČR stál 800 mil. Kč. O byty v něm je velký zájem

  Budoucí nejvyšší mrakodrap v ČR stál 800 mil. Kč. O byty v něm je velký zájem

  25.4.2012 18:50 – Domácí 0

  Prostory v budoucí nejvyšší budově Česka, brněnském mrakodrapu AZ-Tower, jsou téměř z poloviny definitivně rozprodané, zbytek je zamluvený. Ze sedmnácti obytných apartmánů je jich volných už jen pět. Za cenu 16 milionů bez DPH je prodaný i největší z nich, mezonetový byt o rozloze 330 metrů čtverečních, který se nachází ve 28. a 29. patře. více

 • Policie pátrá po nebezpečném schizofrenikovi

  Policie pátrá po nebezpečném schizofrenikovi

  25.4.2012 18:00 – Domácí 0

  Policie pátrá po nebezpečném schizofrenikovi, který utekl z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Pátrání po třicetiletém Petru Nývltovi vyhlásila policie dnes ve 14:00, když se pacient nevrátil ze společné vycházky. Muž u sebe nemá potřebné léky a může být nebezpečný sobě i ostatním, oznámil na webu mluvčí policie Tomáš Hulan. Policisté prosí veřejnost o případné informace o hledaném, ale lidé by se jej sami neměli pokoušet zastavit. více