Dufek: Odbory se k jednání nevrátí, výzva k paralyzování země trvá


Odbory se podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka nevrátí na tripartitu kvůli chystanému zákonu o stávce. Dufek to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle Dufka se vláda rozhodla prosadit svou verzi a odborářské připomínky nevzala v potaz.

zdroj: Mediafax

"Kvůli zákonu o stávce určitě ne, protože pro nás jsou důležitější věci. To jsou dneska ekonomické věci," řekl Dufek na dotaz, zda se odbory vrátí k jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli.

Českomoravská konfederace odborových svazů minulý týden ohlásila, že se k jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli vrátí, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Podle rozhodnutí z tohoto pátku přijde 10. května šéf odborové centrály Jaroslav Zavadil na jednání předsednictva tripartity, aby přednesl požadavky odborů. Podle toho, jak se k nim vláda postaví, budou dál postupovat. Odbory zároveň oznámily, že do prázdnin chystají celostátní protest.

Kalousek: Kompromis se hledá těžko

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že zákon o stávce nebude předložen na jednání tripartity do června. Úprava je podle něj potřebná kvůli tomu, aby i během stávky byly zajištěny jinak běžné služby občanům. K námitkám, že vláda s odbory nechce hledat kompromisy, uvedl, že jejich předpokladem je shoda na možnosti utratit jen určité množství peněz.

"Pokud ta druhá strana neustále tvrdí, že zdroje jsou, a proto je potřeba dát ještě tomu, tomu, tomu, tak se velmi těžko ten kompromis hledá," dodal.

Paralyzace je možná

Dufek také uvedl, že si stojí za svou dubnovou výzvou o paralyzování země, dokud současná vláda nepadne. "Vláda svým chováním - a podotýkám, že už se vyměnilo deset ministrů - prostě možná působí téhle zemi daleko větší škody, než působí odboráři," uvedl.

Stejně tak Kalousek odmítl změnit svůj výrok o tom, že "odboroví předáci, dříve předáci Ústředního výboru Národní fronty", chtějí 22. května okupovat ministerstva "v nostalgii po okupaci". Uvedl, že úsilí odborů o demisi vlády a předčasné volby nejsou odborářské nebo sociální požadavky, ale ryze politické.

reklama

čtete dále

 • Kalousek v Moravcových Otázkách: Příští rok bude schodek až 160 miliard

  Kalousek v Moravcových Otázkách: Příští rok bude schodek až 160 miliard

  6.5.2012 13:30 – Aktuality 0

  Ministr financí Miroslav Kalousek počítá pro rok 2013 se schodkem státního rozpočtu sto miliard korun. Pokud se ale vládě nepodaří letos prosadit konsolidační opatření, bude schodek zhruba 160 miliard korun. Kalousek to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. více

 • Francouzi rozhodují o prezidentovi, souboj je dramatický

  Francouzi rozhodují o prezidentovi, souboj je dramatický

  6.5.2012 13:14 – Aktuality 0

  AKTUALIZOVÁNO. Francouzi dnes ve druhém kole prezidentských voleb rozhodují o nové hlavě státu. Dramatický souboj v něm svedou dosavadní prezident Nicolas Sarkozy a jeho mírně favorizovaný socialistický protikandidát François Hollande. Volební místnosti se po celé zemi otevřely v 8:00 SELČ a svůj hlas v nich může odevzdat přes 43 milionů Francouzů. více

 • Řekové a Srbové dnes rozhodují o budoucnosti své i Evropy

  Řekové a Srbové dnes rozhodují o budoucnosti své i Evropy

  6.5.2012 09:18 – Aktuality 0

  V Řecku začaly předčasné parlamentní volby. Očekává se, že přinesou oslabení dvou tradičně vůdčích politických stran: pravicové Nové demokracie (ND) i socialistů (PASOK). Oběma formacím u voličů uškodily rozpočtové škrty, které zástupci těchto stran schvalovali kvůli hospodářské krizi, s níž se Řecko potýká. více

 • Poslanec je zděšen: Česku hrozí rudé nebezpečí. Komunisté se derou nahoru

  Poslanec je zděšen: Česku hrozí rudé nebezpečí. Komunisté se derou nahoru

  6.5.2012 08:57 – Aktuality 0

  Po mnoha snahách o pozastavení činnosti KSČM debata o tomto opatření usnula. A komunisté pomalu, ale jistě posilují. V některých výzkumech už předstihli i ODS. Ač se to pravicovým poslancům nelíbí, nemají páky, jak rostoucí popularitě rudých politiků zabránit. Ti se tak možná dostanou i do příští vlády. více