Dufek: Odbory se k jednání nevrátí, výzva k paralyzování země trvá


Odbory se podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka nevrátí na tripartitu kvůli chystanému zákonu o stávce. Dufek to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle Dufka se vláda rozhodla prosadit svou verzi a odborářské připomínky nevzala v potaz.

zdroj: Mediafax

"Kvůli zákonu o stávce určitě ne, protože pro nás jsou důležitější věci. To jsou dneska ekonomické věci," řekl Dufek na dotaz, zda se odbory vrátí k jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli.

Českomoravská konfederace odborových svazů minulý týden ohlásila, že se k jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli vrátí, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Podle rozhodnutí z tohoto pátku přijde 10. května šéf odborové centrály Jaroslav Zavadil na jednání předsednictva tripartity, aby přednesl požadavky odborů. Podle toho, jak se k nim vláda postaví, budou dál postupovat. Odbory zároveň oznámily, že do prázdnin chystají celostátní protest.

Kalousek: Kompromis se hledá těžko

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že zákon o stávce nebude předložen na jednání tripartity do června. Úprava je podle něj potřebná kvůli tomu, aby i během stávky byly zajištěny jinak běžné služby občanům. K námitkám, že vláda s odbory nechce hledat kompromisy, uvedl, že jejich předpokladem je shoda na možnosti utratit jen určité množství peněz.

"Pokud ta druhá strana neustále tvrdí, že zdroje jsou, a proto je potřeba dát ještě tomu, tomu, tomu, tak se velmi těžko ten kompromis hledá," dodal.

Paralyzace je možná

Dufek také uvedl, že si stojí za svou dubnovou výzvou o paralyzování země, dokud současná vláda nepadne. "Vláda svým chováním - a podotýkám, že už se vyměnilo deset ministrů - prostě možná působí téhle zemi daleko větší škody, než působí odboráři," uvedl.

Stejně tak Kalousek odmítl změnit svůj výrok o tom, že "odboroví předáci, dříve předáci Ústředního výboru Národní fronty", chtějí 22. května okupovat ministerstva "v nostalgii po okupaci". Uvedl, že úsilí odborů o demisi vlády a předčasné volby nejsou odborářské nebo sociální požadavky, ale ryze politické.

reklama

čtete dále

 • Poslanec je zděšen: Česku hrozí rudé nebezpečí. Komunisté se derou nahoru

  Poslanec je zděšen: Česku hrozí rudé nebezpečí. Komunisté se derou nahoru

  6.5.2012 08:57 – Domácí 0

  Po mnoha snahách o pozastavení činnosti KSČM debata o tomto opatření usnula. A komunisté pomalu, ale jistě posilují. V některých výzkumech už předstihli i ODS. Ač se to pravicovým poslancům nelíbí, nemají páky, jak rostoucí popularitě rudých politiků zabránit. Ti se tak možná dostanou i do příští vlády. více

 • Nemohli jste v noci spát? Není divu, měsíc byl dnes největší v roce

  Nemohli jste v noci spát? Není divu, měsíc byl dnes největší v roce

  6.5.2012 08:40 – Domácí 0

  VIDEO Země zažila v noci na dnešek největší úplněk v letošním roce. Měsíc se krátce před svítáním přiblížil na své oběžné dráze k Zemi, a na obloze se tak jevil asi o sedminu větší a o 30 procent jasnější než obvykle, uvedl server BBC News. více

 • Topkařka Pecková uzemnila sněmovnu: Důchodci jsou prý na strádání zvyklí

  Topkařka Pecková uzemnila sněmovnu: Důchodci jsou prý na strádání zvyklí

  5.5.2012 19:41 – Domácí 0

  Vláda si může mnout ruce. Koaličním poslancům se v pátek podařilo schválit v prvním čtení návrh zákona na snížení valorizace důchodů pro příští tři roky. Zpravodajka zákona Gabriela Pecková z TOP 09 vyvolala pozdvižení, když ve svém vystoupení uvedla, že se důchodci přizpůsobí, protože vyrůstali za války a život prožili v režimu, který jim žádné zbohatnutí nedovolil. více

 • Blesk udeřil do chlapce na Semilsku, ten bojuje o život

  Blesk udeřil do chlapce na Semilsku, ten bojuje o život

  5.5.2012 19:20 – Domácí 0

  AKTUALIZOVÁNO. V Hrubé Skále na Semilsku zasáhl dnes odpoledne blesk desetiletého chlapce. Utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně zhruba na polovině těla. Vrtulník ho přepraví na specializované pracoviště v Praze na Vinohradech, řekla dnes mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Lenka Markovičová. více