Dnes oficiálně vznikla strana LIDEM


AKTUALIZOVÁNO. Nová politická strana vicepremiérky Karolíny Peake LIDEM byla dnes zaregistrována ministerstvem vnitra. Stranu někdejších členů Věcí veřejných, která je součástí vládní koalice, čeká příprava ustavujícího sněmu, sdělila Peake. Pro vznik nového politického subjektu se v petici vyslovilo téměř 1800 občanů.

zdroj: Mediafax

"Jsem ráda, že registrace strany proběhla bez komplikací. Děkuji všem, kteří podpořili vznik strany svým podpisem pod peticí," uvedla vicepremiérka v tiskovém prohlášení. Přípravný výbor strany nyní podle ní čeká množství práce, zejména při přípravě ustavujícího sněmu nového politického subjektu.

Žádost o registraci Peake podala v pondělí 21. května. Do té doby skupina politiků sdružená kolem vicepremiérky pro boj s korupcí sbírala podpisy pod petici, v níž občané požadovali vznik nové strany. LIDEM byla do této chvíle označována jako "platforma". Tvoří ji hlavně lidé, kteří odešli z Věcí veřejných, za které byli zvoleni do Poslanecké sněmovny.

Spor o známku

Registrace strany se neobešla bez určitých komplikací. Kdosi totiž nově vznikající stranu předběhl a podal žádost o zapsání subjektu stejného názvu na ministerstvu vnitra. Peake kvůli tomu podala trestní oznámení. Registraci, ve které žádá neznámý subjekt také o zapsání politické strany s názvem LIDEM, vnitro mezitím vrátilo k přepracování, protože měla vady, napsal deník Právo.

LIDEM prozatím nemá logo ani internetové stránky. Za vytvoření symbolu strany vypsala platforma finanční odměnu. Název LIDEM podle vicepremiérky a vůdčí osobnosti seskupení Peake vychází ze slov "liberální demokraté".

Vicepremiérka, skupina poslanců a ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš zdůvodnili odchod z VV tím, že nesouhlasili s politikou ultimát a konfrontací, kterou podle nich VV uskutečňovaly ve vztahu ke koaličním partnerům. Peake má na své straně dalších sedm poslanců, což nestačí na založení vlastního klubu ve sněmovně. LIDEM se ale již stalo členem vládní koalice s ODS a TOP 09 namísto VV, které přešly do opozice.

reklama

čtete dále

 • Ministerstvo zdravotnictví varuje: Nepoužívejte lak na nehty Lm Nail Polish!

  Ministerstvo zdravotnictví varuje: Nepoužívejte lak na nehty Lm Nail Polish!

  29.5.2012 17:35 – Domácí 0

  Před dalšími nebezpečnými laky na nehty dnes varovalo ministerstvo zdravotnictví. Jde o špatně značené laky Lm Nail Polish. Jeden odstín obsahuje zakázanou látku, která by mohla poškodit zdraví uživatelů. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. více

 • Praha chce vydávat povolení prostitutkám

  Praha chce vydávat povolení prostitutkám

  29.5.2012 17:15 – Domácí 0

  Praha by chtěla regulovat prostituci tím, že by prostitutkám vydávala oprávnění k provozování činnosti. Povolení by dostaly jen ty, které netrpí žádnou pohlavní nemocí. Prostitutky by musely každé tři měsíce chodit na zdravotní prohlídky. Praha to chce prosadit do návrhu zákona o regulaci prostituce, který v současnosti připravuje. Hotový by měl být na podzim. Informoval o tom dnes pražský radní Lukáš Manhart (TOP 09). více

 • Poslankyně ČSSD Emmerová chce být volebním lídrem zemanovců

  Poslankyně ČSSD Emmerová chce být volebním lídrem zemanovců

  29.5.2012 15:30 – Domácí 0

  Poslankyně ČSSD Milada Emmerová má být volebním lídrem Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) v krajských volbách v Plzeňském kraji. Požádal ji o to čestný předseda strany Miloš Zeman. více

 • Aféra Rath oslabila ČSSD jen o 1%, tvrdí průzkum

  Aféra Rath oslabila ČSSD jen o 1%, tvrdí průzkum

  29.5.2012 13:26 – Domácí 0

  ČSSD podle květnového průzkumu agentury Factum Invenio ztratila po kauze poslance Davida Ratha pouze jedno procento voličských hlasů. Díky posilování KSČM si tak levice drží pevnou pozici budoucí parlamentní většiny; podle agentury se zvyšuje i podpora neparlamentním stranám. více