ČT a ČRo zvýhodňují některé kandidáty na prezidenta


Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kritizuje vysílání veřejnoprávní České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) před letošními krajskými a senátními volbami. Podle rady v něm mimo jiné byli znevýhodněni někteří kandidáti. Žádá proto od ČT a ČRo vysvětlení. Nedostatky odhalila rada i ve vysílání dalších stanic. Vyjádření rozhlasu a televize shání. 

Kandidáti na prezidenta, zdroj: Mediafax

ČT musí radě vysvětlit odchylky mezi výsledky výzkumu volebního modelu, podle kterého byli zváni hosté do pořadu Otázky Václava Moravce Speciál, a skutečnými volebními výsledky. Stejný problém zjistila RRTV i v případě pořadu Předvolební speciál Martina Veselovského na ČRo. "Rada vyjádřila názor, že v důsledku těchto odchylek byly některé politické subjekty značně znevýhodněny," uvedla předsedkyně rady Kateřina Kalistová. 

Rada požaduje také vysvětlení koncepce pořadu Otázky Václava Moravce Speciál. Podle RRTV nebyla komunikace s diváky, kteří se přenosů účastnili, spontánní. Moderátor prý předem věděl, kdo z publika dostane možnost položit hostům dotaz a jaký dotaz to bude. To mělo mít za cíl vyvolání debaty ke konkrétnímu tématu. "Divákovi ovšem tato 'nahranost' nebyla známa," podotkla Kalistová. 

ČT bude muset vysvětlit i koncepci předvolebního pořadu Politické spektrum. V něm podle rady dostali "zcela redakčně nekorigovaný prostor" pro vyjádření zástupci kandidujících subjektů. V mnohých případech ho prý využili k propagaci formou podobné reklamním spotům. 

Ve zpravodajství FTV Prima v předvolebním období odhalila RRTV čtyři příspěvky, které mohly porušovat zásady objektivity a vyváženosti. V Televizních novinách na Nově byly podle rady takové příspěvky dva. 

Nedostatky byly odhaleny i ve vysílání regionálních provozovatelů. GENUS TV bude radou vyzván, aby vysvětlil, podle jakého klíče byli zváni kandidáti politických stran do pořadu Interview vysílaného na programu GENUS PLUS od 6. září do 4. října. Podobné vysvětlení bude RRTV chtít od společnosti POLAR televize Ostrava, která provozuje program Polar. Radě není jasné, na základě čeho byli zváni hosté do předvolebního pořadu Volební studio.

Osobnosti v článku

reklama

čtete dále

 • EU chce zakázat ochucené cigarety a zvětšit zdravotní varování

  EU chce zakázat ochucené cigarety a zvětšit zdravotní varování

  19.12.2012 12:59 – Aktuality 0

  Evropská komise chce v Evropské unii zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou. Její dnešní návrhy reformující současná pravidla pro výrobu a prodej tabákových výrobků počítají i s tím, že tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky by měla pokrývat textová i obrazová varování před dopady kouření. více

 • Policie dokončuje spracování posledních důkazů proti Janečkovi

  Policie dokončuje spracování posledních důkazů proti Janečkovi

  19.12.2012 12:41 – Aktuality 0

  VIDEO. Královéhradecká policie je v závěrečné fázi vyšetřování nehody lobbisty Romana Janouška, který podle policistů v opilosti srazil svým autem ženu. Policie s ohledem na důkazy navrhla zpřísnění právní kvalifikace, řekla dnes mluvčí hradecké policie Ivana Ježková. Janoušek by mohl být stíhán za těžké ublížení na zdraví, možná i za pokus o vraždu.  více

 • Klaus jmenoval 22 nových soudců. Možná naposledy

  Klaus jmenoval 22 nových soudců. Možná naposledy

  19.12.2012 12:11 – Aktuality 0

  Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě jmenoval 22 nových soudců a soudkyň. Dvacítka nováčků poputuje k obecným soudům, dva noví soudci nastoupí také k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Jde o generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška a známého advokát Aleše Roztočil. Hlava státu možná uvedla do funkce poslední skupinu nových soudců ve svém prezidentském období.  více

 • Šestice mužů znásilnila v autobuse mladou studentku

  Šestice mužů znásilnila v autobuse mladou studentku

  19.12.2012 11:45 – Aktuality 0

  VIDEO. Indická společnost je otřesena případem nedávného znásilnění mladé studentky skupinou šesti mužů v autobuse v Dillí. Obyčejní občané, ochránci lidských práv i zákonodárci volají po tvrdém potrestání viníků a po celkovém zpřísnění trestů za zločiny proti ženám. více