Cena lihu roste. Tvrdý alkohol už nebude tak "tvrdý"


Dvě největší české likérky mají stále větší problémy s růstem cen potravinářského lihu. Jeho vstupní suroviny zdražily za poslední rok až o 75 procent, a tak likérky řeší, zda zdražit, najít jiné úspory nebo dokonce snížit podíl alkoholu ve výrobcích.

Placeholder, zdroj: Archiv

Podle mluvčího ústecké likérky Granette&Starorežná Josefa Vejlupka ceny lihu zřejmě dál porostou a někteří výrobci opravdu začnou obsah alkoholu snižovat.

Na růst cen surovin si české likérky stěžují dlouhodobě. "Ten tlak je tu pořád a týká se mnoha vstupů, ať už je to líh, skleněné obaly, energie nebo kartonáž. Aktuálně ale žádnou úpravu cen neplánujeme," řekl mediální zástupce Stocku Plzeň Jiří Janoušek.

Nastavené limity

Na konci července napsaly Hospodářské noviny, že Stock snížil v poslední době obsah alkoholu například v citrusovém fernetu z 30 na 27 procent a v božkovské Meruňce z 35 na 30 procent. Podle Janouška jde ale jen o výjimky. "Je pravda, že v některých případech se podíl alkoholu mírně snížil, ale jsou nastavené limity, pod které jít nejde," řekl dnes. Vodka nebo tuzemský rum musejí mít podle norem minimálně 37,5 procenta alkoholu.

"Žádné podobné snižování se teď nechystá a asi ani dlouhodobě to není řešení, nemůžeme z toho udělat limonádu," dodal Janoušek s tím, že například do receptury tradičního fernetu si nikdo nedovolí sáhnout.

Snižováním podílu alkoholu výrobci nejen šetří za suroviny, ale i na spotřební dani. Z litru čistého lihu musejí zaplatit asi 285 korun, rozdíl jednoho procenta alkoholu jim tedy na půllitrové láhvi ušetří asi korunu a půl. Tlak na redukci alkoholu dál zvyšují jeho rostoucí ceny.

Menší likéry

"Cena řepné melasy, z níž se vyrábí velejemný líh, stoupla za poslední rok o 75 procent a podobné je to s obilným lihem, jehož vstupy stouply o 55 procent," řekl mluvčí Granette Vejlupek. Podle druhé největší české likérky se jedná o takový růst, jaký v poslední dekádě trh nezažil.

Redukci množství alkoholu se podle Vejlupka nevyhnou zejména menší likérky. "V současnosti není moc prostor pro růst cen tvrdého alkoholu, protože trend pomáhá spíš vínu. Výrobci proto asi vezmou část vyšších nákladů na svá bedra, ale asi budou i zdražovat," řekl. Ani Granette prý o zdražování zatím neuvažuje, protože už letos na jaře jednou ceny upravovala.

reklama

čtete dále

 • Pitr možná stáhne žalobu kvůli článku o zapojení do podvodů s alkoholem

  Pitr možná stáhne žalobu kvůli článku o zapojení do podvodů s alkoholem

  15.8.2011 16:42 – Domácí 0

  Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr (40) možná nebude dále žádat omluvu od vydavatele deníku Právo kvůli článku o údajném zapojení do podvodů s alkoholem. Městský soud v Praze dnes jednání o případu odročil na žádost Pitrova právního zástupce. Podnikatel podle něj zváží stažení žaloby. více

 • 42 žáků v září maturitu opakovat nebude

  42 žáků v září maturitu opakovat nebude

  15.8.2011 14:34 – Domácí 0

  Díky přezkoumání maturit nemusí na podzim opakovat zkoušku dospělosti 42 žáků. Proti výsledkům se přitom odvolalo 1414 studentů, tedy asi 1,4 procenta z celkových téměř 99 tisíc maturantů. Přezkoumání výsledků také ukázalo, že učitelé známkovali písemné maturity moc přísně, 37 procent přezkoumaných prací bylo hodnoceno špatně. více

 • Policie stále hledá podezřelého ze žhářského útoku na Rakovnicku

  Policie stále hledá podezřelého ze žhářského útoku na Rakovnicku

  15.8.2011 13:43 – Domácí 0

  Policisté stále nedopadli útočníka, který minulý týden v Krtech na Rakovnicku vhodil zápalnou láhev do domku obývaného Romy. Obec zaplatí výměnu skleněných výplní oken domu a jejich zabezpečení ochrannými foliemi, aby se obyvatelé cítili bezpečněji, řekl starosta obce Jaroslav Rambousek. více

 • Najdu 700 milionů na nepedagogy, přislíbil Dobeš

  Najdu 700 milionů na nepedagogy, přislíbil Dobeš

  15.8.2011 13:32 – Ekonomika 0

  Platy nepedagogických pracovníků ve školství by se v příštím roce neměly snižovat. Ministr školství Josef Dobeš (VV) dnes po schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) sdělil, že potřebných 700 milionů dokáže za určitých podmínek nalézt i přes to, že se nezvýší celkový rozpočet jeho kapitoly. více