Dnes je sobota 23. listopadu 2024., Svátek má Klement
Počasí dnes 1°C Polojasno

Babišovi se nedaří dostat ČEZ pod svou kontrolu. Nemám žádné páky, postěžoval si

Babišovi se nedaří dostat ČEZ pod svou kontrolu. Nemám žádné páky, postěžoval si
Andrej Babiš | zdroj: Profimedia

Blogový příspěvek datového analytika Jiřího Skuhrovce o tom, jak společnost ČEZ Distribuce opakovaně porušuje pravidla pro veřejné zakázky, přiměl ministra financí Andreje Babiše k pozoruhodné reakci – stížnosti na to, že "pokud jde o ČEZ, naráží Ministerstvo financí na zdejší politickou realitu".

Snahou o získání kontroly nad polostátní energetickou firmou ČEZ se Andrej Babiš nijak netajil od vstupu do politiky. Poukazoval na její propojení s dříve vládnoucími politiky, někdejšího šéfa ČEZ Martina Romana označil za symbol tuzemského "Palerma" a z titulu ministra financí od roku 2014 několikrát obměnil členy dozorčí rady. Jenže spokojen zjevně není.

"Společnost ČEZ měla mezi společnostmi s majetkovou účastí státu vždy specifické postavení. Dobře to ilustroval již několik let zpátky titulek v jednom časopise, který se ptal, zda žijeme v ČEZku," napsal Babiš s tím, že stát v minulosti vykonával vlastnická práva ve svých společnostech mizerně.

I když se prý za jeho vedení přístup Ministerstva financí k řízení státních firem dramaticky změnil, v ČEZ se to nedaří.

Jdou jim na ruku

"Skutečnost je taková, že obsazení dozorčí rady je výsledkem koaličních dohod a Ministerstvo financí nominuje do dozorčí rady pouze čtyři zástupce, tři zástupci jsou nominováni ze strany ČSSD, další je zde nominant KDU-ČSL a čtyři členové dozorčí rady jsou zástupci zaměstnanců, kteří jdou ve skutečnosti na ruku managementu," shrnul Babiš.

"V důležitých a konfliktních otázkách dochází často k tomu, že zástupci Ministerstva financí nemají v dozorčí potřebnou většinu a jsou jednoduše přehlasováni," dodal v reakci na blogový příspěvek Jiřího Skuhrovce.

Ten napsal mimo jiné to, že "pan Babiš by měl vedle návštěv krajů a rozdávání koblih vyšetřit kousek času a zjednat si pořádek podniku, který mu veřejnost svěřila do správy".

Jiří Skuhrovec upozornil především na to, že dceřiná společnost ČEZ Distribuce opakovaně porušuje pravidla pro uveřejňování veřejných zakázek – tím, že ve Věstníku veřejných zakázek ve 144 případech nezveřejnila konečnou cenu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže celkem 144 správních deliktů (v celkem 76 případech veřejných zakázek) potvrdil.

Podle ČEZ však šlo jen "o drobná administrativní pochybení" a firma trvá na tom, že coby sektorový zadavatel (který má u zadávání veřejných zakázek některé výjimky z informační povinnosti) postupuje podle zákona.

"ČEZ Distribuce samozřejmě plní své povinnosti včetně zveřejňování písemné zprávy zadavatele na svém profilu. Děje se tak přesně v souladu s předepsaným rozsahem informací, který stanovují právní předpisy, tedy včetně ceny sjednané ve smlouvě s vybraným uchazečem, jež odpovídá celkové konečné hodnotě zakázky," napsal na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Pokuta co nebolí

Jak plyne ze zveřejněného usnesení ÚOHS, Antimonopolní úřad věc vidí jinak: pokud ČEZ nechtěl konečnou cenu ve Věstníku veřejných zakázek zveřejnit, na základě výjimky ze zákona sice nemusel, ale měl to předem v příslušném formuláři ohlásit.

"Vysoutěžená cena se ze zákona povinně uveřejňuje a týká se to obecně i sektorového zadavatele. Ten si však může vyhradit, že cenu neuveřejnění. Nicméně by to měl udělat předem a pouze u sektorových veřejných zakázek," vysvětluje expertka na veřejné zakázky společnosti Otidea Kateřina Koláčková.

"Obecně uveřejňování jakýchkoliv informací po podpisu smlouvy má pouze informativní charakter. Tedy porušení povinnosti bez vyhrazení jiného postupu je nepříliš významné, ale samozřejmě to porušení je," dodává Koláčková.

Antimonopolní úřad proto pochybení ČEZ ocenil pokutou, která mohla být i pro ČEZ poměrně citelná. Podle ÚOHS, ČEZ spáchal 12 správních deliktů, jimž odpovídá sankce až 10 miliónů korun, plus dalších 132 správních deliktů, z nichž každý může znamenat sankci až 20 miliónů.

Jak ale dodal autor usnesení, místopředseda ÚOHS Josef Chýle, "uveřejňovací delikt" nepředstavuje nejzávažnější porušení zákona – a pokutu určil jen na "výchovných" 5000 Kč.

"To energetického giganta nepochybně zabolelo, neboť v nových zakázkách ceny dál neuveřejňuje. Od onoho rozhodnutí ÚOHS už stihl ČEZ zákon opět porušit čtyřikrát," glosoval to ironicky Skuhrovec.

Podle ministra financí Andreje Babiš však v této věci ministerstvo financí zjednat pořádek nemůže. Mimo jiné proto, že "ČEZ Distribuce má jediného akcionáře a tím je ČEZ, a.s., nikoli Česká republika či Ministerstvo financí."

"Autorem (Jiřím Skuhrovcem, pozn. red.) požadovaná intervence státu ve smyslu 'ať si tam udělá pořádek' je přes držení většinového podílu v jediném akcionáři velmi omezená a fakticky neprosaditelná," dodal Babiš.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: