Arktický ledovec taje rychleji, než se předpokládalo

15. 8. 2012 18:20 Aktuality autor: Sebastian Kantor 0

Na základě předběžných dat ze satelitu Cryosat Evropské kosmické agentury se zdá, že arktický mořský ledovec taje daleko rychleji, než se čekalo. Uvádí to BBC.

, zdroj: Archiv

Britští vědci zanalyzovali data jak z Cryosatu, který k měření tloušťky ledu používá radar, tak ze satelitu IceSat americké NASA, který používá lasery.

Z předběžných analýz vyplývá, že se arktický ledovec zmenšuje o 900 kubických kilometrů ročně (!), což je o padesát procent více, než předpokládala většina předpovědí. Vůbec nejdrastičtěji ledu ubývá v oblastech severně od Grónska, kde ještě před deseti lety byl led tlustý 5 - 6 metrů, zatímco dnes jsou to pouhé 3 metry.

Arktida se podle komentátora BBC Rogera Harrabina otepluje mnohem rychleji, než zbytek planety, a úbytek mořského ledu ovlivňuje populaci tamních živočichů. Tání také samozřejmě způsobuje zvyšování hladiny oceánu a prostřednictvím proudění vzduchu může ovlivnit počasí v Evropě.

Tagy: arktida tání ledovce oteplování

Přidat komentář Vstup do diskuze (0 příspěvků)

reklama

čtěte dále

 • Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se vložil do případu tzv. norských dětí Česko poslalo do Norska protestní nótu kvůli zabaveným dětem

  22. 12. 2014 19:27 - Aktuality - 0

 • Španělská princezna Cristina skončila s manželem před soudem kvůli daňovým únikům Princezna Cristina před soudem, levice požaduje konec monarchie

  22. 12. 2014 18:43 - Aktuality - 0

 • Kim Čong-un na inspekci v grafickém studiu Přijede. Moskva potvrdila oficiální pozvání pro Kima

  22. 12. 2014 17:46 - Aktuality - 0

 • Polský ministr zemedělěství Marek Sawicki Polští zemědělci protestují proti dohodě s Českem

  22. 12. 2014 16:41 - Aktuality - 0

Přidat komentář Vstup do diskuze