Americký velvyslanec zemřel v Libyi na následky inhalace kouře


Americký velvyslanec v Libyi Christopher Stevens zemřel při úterním útoku na americký konzulát v Benghází následkem inhalace kouře, což způsobilo krvácení do žaludku. Jiná zranění neměl, sdělil americkým sdělovacím prostředkům lékař, který se velvyslance pokoušel 90 minut oživit. 

Výbuch., zdroj: Mediafax

Stevense přivezli na zdravotní středisko v Benghází v úterý večer a ošetřoval ho Zijád abú Zajd. Konstatoval ochromení dýchacích cest, které způsobilo krvácení do žaludku. 

Kromě velvyslance zemřeli další tři Američané a dle dnešní zprávy libyjských úřadů také téměř deset libyjských policistů. 

Stevens se vydal do Benghází na krátkou návštěvu v den 11. výročí teroristických útoků na USA. Libyjci rozladění informacemi o filmu hanobícím proroka Mohameda se vydali toho dne protestovat ke konzulátu. Jeho ostraha začala střílet, když zaslechla palbu zvenčí. Rozhořčení davu tím vzrostlo a lidé se vrhli na budovu, zapálili ji a vyplenili. 

Američané se po první vlně útoku chtěli přesunout na bezpečnější místo. Náměstek libyjského ministra vnitra Vanís Šaríf řekl, že libyjští policisté demonstrantům řekli, kam byli Američané převezeni. Následoval pak útok i na druhý objekt. 

Za útok jsou zodpovědní lidé kolem mrtvého Kaddáfího

USA do Libye kvůli incidentu posílají speciální protiteroristický tým amerického námořnictva s úkolem pomoci zabezpečit americké zájmy. Na konzulátu v Benghází už žádní Američané nejsou, ale nebylo oznámeno, kam byl personál evakuován. 

Šaríf také na tiskové konferenci prohlásil, že za útokem jsou lidé z okruhu bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. USA podle něho měly z Libye stáhnout svůj personál hned, když se roznesla zpráva o filmu. "Mohou si za to sami, protože své lidi nestáhli," řekl na adresu USA. 

Nepokoje vyvolal film Innocence of Muslims (Nevinnost muslimů) Američana izraelského původu Sama Bacilea. Trvá na tom, že jde záměrně o provokativní politický snímek, ale tak prudkou reakci prý nečekal. Film stál pět milionů dolarů a zatím se z něj promítaly klipy v některých televizních stanicích a také na serveru YouTube. 

reklama

čtete dále

 • Za nerespektování zákazu prodeje alkoholu hrozí vysoké pokuty a zavření prodejny

  Za nerespektování zákazu prodeje alkoholu hrozí vysoké pokuty a zavření prodejny

  12.9.2012 19:19 – Aktuality 0

  Ihned poté, co vláda vyhlásila zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích a podobných provozovnách, policisté zahájili kontrolní akce a na opatření prodejce upozorňují. Rozhodl o tom policejní prezident, uvedla mluvčí Štěpánka Zatloukalová. Veškerý personál, tedy 215 inspektorů, má v terénu také Státní zemědělská a potravinová inspekce (SZPI), sdělil mluvčí inspekce Jan Žáček. Jak zjistili zpravodajové ČTK, někde se zákaz prodeje tvrdého alkoholu dodržuje, většinou o něm ale stánkaři zatím nevědí, nebo ho nerespektují.  více

 • Důchody v roce 2013 vzrostou v průměru o 137 korun

  Důchody v roce 2013 vzrostou v průměru o 137 korun

  12.9.2012 18:45 – Aktuality 0

  Důchody by se od ledna měly zvýšit průměrně o 137 korun. Navrhuje to ministerstvo práce. Podle něj by pevná část penze měla růst o 60 korun, procentní pak o 0,9 procenta. Průměrná penze by tak měla být 10.913 korun. Dnes to sdělila mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívová. Návrh projedná vláda. Valorizace důchodů má být od příštího roku kvůli škrtům v rozpočtu pomalejší než dosud. Novelu, která růst penzí brzdí, podepsal dnes prezident.  více

 • Bolestivé utrpení Hanákové: Kde ta žena vzala odvahu stát se ministryní

  Bolestivé utrpení Hanákové: Kde ta žena vzala odvahu stát se ministryní

  12.9.2012 18:19 – Aktuality 0

  Ministryně kultury Alena Hanáková se na úvod svého vládního angažmá blamovala televizní obhajobou církevních restitucí, nyní si něco podobného zopakovala při odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Politolog Zdeněk Zbořil žasne nad tím, kde vzala odvahu takovou funkci přijmout, když právě pro ni jsou důležitým předpokladem intelekt a vzdělanost. více

 • Tragická nehoda ve Švýcarsku: Rychlík s prezidentem Gašparovičem zabil ženu

  Tragická nehoda ve Švýcarsku: Rychlík s prezidentem Gašparovičem zabil ženu

  12.9.2012 17:41 – Aktuality 0

  Vlak se slovenskou prezidentskou delegací dnes ve Švýcarsku srazil a usmrtil ženu. Podle informací slovenských médií k tragické nehodě došlo při vjezdu vlaku vypraveného z Bernu do ženevského nádraží. V soupravě kromě slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče seděl i ministr zahraničí Miroslav Lajčák.  více